Metrosep C 6 - 150/4.0
6.1051.420
Metrosep C 6 - 150/4.0
en
6.1051.420
Feature overview
The high-capacity C 6 material makes the Metrosep C 6 - 150/4.0 separation column the optimum solution for separating standard cations with high differences in concentration in conjunction with reasonable retention times. Drinking water with low ammonium contents can be determined with this column.
Tech specs
| Housing material | PEEK |
|---|---|
| Carrier material | Polybutadienemaleic acid on a silica gel base / spherical silica gel |
| Manufacturer | Metrohm AG |
| Particle size | 5 µm |
| Standard flow | 0.9 mL/min |
| Maximum pressure | 20 MPa |
| Maximum flow | 2.5 mL/min |
| pH range | 2–7 |
| Column dimensions | 4.0 x 150 mm |
| Temperature range | 20–60 °C |
| Standard temperature | 20–30 °C |