Metrosep A Supp 17 - 150/4.0
6.01032.420
Metrosep A Supp 17 - 150/4.0
en
6.01032.420
Feature overview
The Metrosep A Supp 17 - 150/4.0 separation column is the column of choice for anion determinations that require good separating efficiency and short separation times at room temperature. The maximum flow rate of 1.4 mL/min then also makes it possible to optimize the determination. The Metrosep A-Supp-17 columns convince with their good price-performance ratio.
Tech specs
| Housing material | PEEK |
|---|---|
| Carrier material | Polystyrene-divinylbenzene copolymer with quaternary ammonium groups |
| Particle size | 5 µm |
| Standard flow | 0.6 mL/min |
| Maximum pressure | 18 MPa |
| Maximum flow | 1.4 mL/min |
| pH range | 0–14 |
| Column dimensions | 150 x 4.0 mm |
| Temperature range | 10–70 °C |
| Standard temperature | 25 °C |