Metrosep C Supp 2 - 250/4.0
6.01053.430
Metrosep C Supp 2 - 250/4.0
en
6.01053.430
Feature overview
The longest separation column in the Metrosep C Supp 2 product range is the Metrosep C Supp 2 - 250/4.0. The Metrosep C Supp 2 separation material is based on a polystyrene-divinylbenzene copolymer with carboxyl groups. Thanks to the optimized sodium/ammonium separation of this separation material, this column is perfectly suitable for determination of the smallest concentrations of ammonium in addition to a large amount of sodium. The column is used with sequential suppression. So it is particularly suitable for determining concentrations in the middle µg/L range and lower.
Tech specs
| ApplicationRange | Applications:
|
|---|---|
| Organic Modifier | Eluent: 0 - 100% acetone and acetonitrile (no alcohol) |
| pH range | Eluent: 0 - 12 |
| Regeneration | Note: |
| StandardEluent | Nitric acid eluent (standard eluent) |
| Storage | In standard eluent at ambient temperature. |
| Capacity | 58 µmol (K+) |
| Housing material | PEEK |
| Carrier material | Polystyrene-divinylbenzene copolymer with carboxyl groups |
| Particle size | 5 µm |
| Standard flow | 1.0 mL/min |
| Maximum pressure | 25 MPa |
| Maximum flow | 2.0 mL/min |
| Column dimensions | 250 x 4.0 mm |
| Temperature range | 10–60 °C |
| Standard temperature | 40 °C |