Metrosep Carb 2 - 250/4.0
6.1090.430
Metrosep Carb 2 - 250/4.0
en
6.1090.430
Feature overview
The Metrosep Carb 2 - 250/4.0 IC column is particularly suitable for the determination of carbohydrates using alkaline eluents and pulsed amperometric detection. The high-capacity anion exchanger column is based on a styrene-divinylbenzene copolymer. It is stable in the range of pH = 0 - 14 and separates monosaccharides and disaccharides. It is also suitable for the analysis of sugar alcohols, anhydrous sugars, amino sugars, etc. The 250 mm version of the Metrosep Carb 2 separation column is optimized for complex separations.
Tech specs
| Housing material | PEEK |
|---|---|
| Carrier material | Polystyrene-divinylbenzene copolymer with quaternary ammonium groups |
| Particle size | 5.0 µm |
| Standard flow | 0.5 mL/min |
| Maximum pressure | 20 MPa |
| Maximum flow | 0.8 mL/min |
| pH range | 0–14 |
| Column dimensions | 250 x 4.0 mm |
| Temperature range | 20–60 °C |
| Standard temperature | 30 °C |