ProTrode 300 sensor
6.09331.210
ProTrode 300 sensor
en
6.09331.210
Feature overview
The ProTrode 300 sensor is a combined pH sensor with integrated Pt1000 designed to perform inline pH measurements in biotechnology and pharmaceutical processes. The pressurized sensor has a measuring range from 0 – 12 and ceramic pin diaphragm design, which enables accurate pH measurements, with good response times.
The included Ag scavenger prevents silver fouling into the process and diaphragm blockage in processes containing sulfide or proteins.
Tech specs
| Membrane glass type | HT glass |
|---|---|
| Shaft material | Glass |
| Measuring range (theoretical) | 0 –12 |
| Measuring unit | pH |
| Temperature range, long-term (°C) | 0 – 120 °C |
| Temperature range, short-term (°C) | <20 min @135 °C |
| pH range | 0 –12 |
| Shaft diameter bottom (mm) | 12 mm |
| Min. immersion depth (mm) | 25 mm |
| Indicator electrode type | pH glass electrode |
| Temperature sensor | Pt1000 |
| Internal reference electrode type | Ag/AgCl cartridge |
| Diaphragm | Ceramic pin |
| Reference electrolyte type | c(KCl) = 3 mol/L (thickened) |
Technical specifications:
• Industry: Biotech/Pharma
• pH range: 0 – 12
• Membrane: HT glass
• Shaft material: Glass
• Diaphragm: Ceramic pin
• Temperature sensor: Pt1000
• Electrolyte: Prepressurized Gelified 3M KCl
• Reference system: Ag/AgCl reference with Ag-scavenger
• Temperature range: 0 – 120 °C
• High temperature: 20 min 135°C
• Pressure (bar): 4
• Shaft diameter (mm): 12
• Sensor connector: VarioPin, PG 13.5
• Output signal: Analog
• Min. Immersion depth (mm): 25
• Length (mm): 120, 225, 325, 360, 425
• ATEX: No