Autolab PGSTAT100N
Autolab PGSTAT100N
PGSTAT100N
  • Обзор функций
  • Технические характеристики
The PGSTAT100N is a high voltage potentiostat/galvanostat with a compliance voltage of 100 V and a maximum current of 250 mA (and a maximum of 10 A / 20 V when combined with BOOSTER10A). This instrument is designed to address the needs of scientists doing electrochemical measurements in extreme conditions such as organic electrolytes, soil, concrete etc.