Metrosep C Supp 2 - 150/4.0
6.01053.420
Metrosep C Supp 2 - 150/4.0
ja
6.01053.420
特長
The Metrosep C Supp 2 - 150/4.0 column is the standard separation column of the Metrosep C Supp 2 product range. It is suitable for the separation and determination of monovalent and divalent cations with an excellent sodium/ammonium separation. The Metrosep C Supp 2 separation material is based on a polystyrene-divinylbenzene copolymer with carboxyl groups. The column is used with sequential suppression. So it is particularly suitable for determining concentrations in the middle µg/L range and lower.
技術仕様
| ApplicationRange | アプリケーション:
|
|---|---|
| Organic Modifier | 溶離液: 0~100% アセトンおよびアセトニトリル (アルコールなし) |
| pH range | 溶離液: 0~12 |
| Regeneration | 注意: |
| StandardEluent | 硝酸溶離液 (標準溶離液) |
| Storage | 環境温度の場合、標準溶離液にて。 |
| Capacity | 35 µmol (K+) |
| Housing material | PEEK |
| Carrier material | Polystyrene-divinylbenzene copolymer with carboxyl groups |
| Particle size | 5 µm |
| Standard flow | 1.0 mL/min |
| Maximum pressure | 25 MPa |
| Maximum flow | 3.1 mL/min |
| Column dimensions | 150 x 4.0 mm |
| Temperature range | 10–60°C |
| Standard temperature | 40 °C |
-
- Threaded stopper
- 6.2744.060
- For UNF 10/32. Stopper for IC, e.g. for the sealing of columns.
- PCS
- 2
-
- Threaded stopper
- 6.2744.060
- For UNF 10/32. Stopper for IC, e.g. for the sealing of columns.
- PCS
- 2
-
- Metrosep C Supp 2 Guard/4.0
- 6.01053.500
- The Metrosep C Supp 2 Guard/4.0 contains the C Supp 2 column material and is used to protect Metrosep C Supp 2 cation columns. Particles and contamination are reliably retained, considerably prolonging the service life of the analytical separation column. The Metrosep C Supp 2 Guard/4.0 also works based on the "On Column Guard System" and is screwed directly onto the separation column with virtually no dead volume.
- PCS
- 1