Metrosep A Supp 17 - 100/4.0
6.01032.410
Metrosep A Supp 17 - 100/4.0
en
6.01032.410
Feature overview
The Metrosep A Supp 17 columns are anion separation columns for use at room temperature with a very good price-performance ratio. The Metrosep A Supp 17 - 100/4.0 enables rapid separation of the standard anions. Thanks to its great flexibility with respect to flow rates (up to 1.8 mL/min), very short analysis times can be achieved, depending on the separation problem.
Tech specs
| Housing material | PEEK |
|---|---|
| Carrier material | Polystyrene-divinylbenzene copolymer with quaternary ammonium groups |
| Particle size | 5 µm |
| Standard flow | 0.6 mL/min |
| Maximum pressure | 18 MPa |
| Maximum flow | 1.8 mL/min |
| pH range | 0–14 |
| Column dimensions | 100 x 4.0 mm |
| Temperature range | 10–70 °C |
| Standard temperature | 25 °C |