Autolab D/HAL Light Source
AUT.LIGHT.DHC.S
Autolab D/HAL Light Source
en
AUT.LIGHT.DHC.S
Feature overview
The Autolab D/HAL Light Source is a compact deuterium/halogen light source. It provides a good light output between 200 and 2500 nm for nearly all absorbance chemistry applications. The light source is equipped with a software-controlled shutter enable or disable light output.
Tech specs
| Warm-up time | 8 minutes |
|---|---|
| Fiber optic connector | SMA-905 |
| Lamp lifetime | 2000 hours |
| Power requirements | 12 V / 1.0 A |
| Temperature range | 5 °C - 35 °C |
| Dimensions | 175 mm x 110 mm x 44 mm |
| Optical power | up to 7 μW with 600 μm fiber |
| Drift | < 0.25 %/h |
| Wavelength range | 200 nm to 400 nm and 400 nm to 2500 nm |
| Stability | < 1 mAU/h |