Metrosep C 6 - 100/4.0
6.1051.410
Metrosep C 6 - 100/4.0
en
6.1051.410
Feature overview
The 100 mm version of the Metrosep C 6 column is designed to determine standard cations, e.g. in drinking water. Excellent separation of sodium and ammonium is still achieved, despite the very short retention times. The higher capacity of the C 6 material permits larger sample volumes.
Tech specs
| Housing material | PEEK |
|---|---|
| Carrier material | Polybutadienemaleic acid on a silica gel base / spherical silica gel |
| Manufacturer | Metrohm AG |
| Particle size | 5 µm |
| Standard flow | 0.9 mL/min |
| Maximum pressure | 20 MPa |
| Maximum flow | 3.5 mL/min |
| pH range | 2–7 |
| Column dimensions | 4.0 x 100 mm |
| Temperature range | 20–60 °C |
| Standard temperature | 20–30 °C |