Metrosep A Supp 17 - 250/4.0
6.01032.430
Metrosep A Supp 17 - 250/4.0
en
6.01032.430
Feature overview
The Metrosep A Supp 17 - 250/4.0 combines high separating efficiency with a good price-performance ratio without requiring the use of a column oven. The polystyrene-divinylbenzene basic material used guarantees a long service life for the column. Complex separation tasks can be solved on this column.
Tech specs
| Housing material | PEEK |
|---|---|
| Carrier material | Polystyrene-divinylbenzene copolymer with quaternary ammonium groups |
| Particle size | 5 µm |
| Standard flow | 0.6 mL/min |
| Maximum pressure | 18 MPa |
| Maximum flow | 0.9 mL/min |
| pH range | 0–14 |
| Column dimensions | 250 x 4.0 mm |
| Temperature range | 10–70 °C |
| Standard temperature | 25 °C |