µStat ECL Electrochemiluminescence Instrument
DRP-STATECL
µStat ECL Electrochemiluminescence Instrument
vi
DRP-STATECL
Tổng quan
μStat ECL is a portable BiPotentiostat/Galvanostat combined with a specific ElectroChemiLuminescence (ECL) Cell that performs Electrochemiluminescence studies with DropSens Screen-Printed Electrodes (SPEs). Electrochemical and Chemiluminescence responses are perfectly synchronized and shown in real time. The equipment can also be used independently as a Bipotentiostat/Galvanostat.
Thông số kỹ thuật
| Operating modes | Bipotentiostat ; Potentiostat ; Galvanostat |
|---|---|
| PC interface | Bluetooth® ; USB |
| Power | Li-ion Battery (1250 mAh) ; USB ; DC charger adaptor compatible (5 V) |
| Potential range in volt | ±4 V |
| Maximum current in Ampère | ±40 mA |
| Number of current ranges | 8 |
| Number of current ranges remarks | ±1 nA to ±10 mA |
| Number of potential ranges (galvanostat) | 2 |
| Number of potential ranges remarks (galvanostat) | ±100 mV, ±1 V |
| Multichannel instrument | NO |
| Maximum number of channels | 1 |
| Maximum number of WE sharing AUX and REF | 2 |
| Potential accuracy | ±0.2 % |
| Current accuracy | ≤0.5 % of current range at 100 nA to 10 mA |
| Potential resolution | 1 mV |
| Current resolution | 0.1 % of current output range |
| Measured potential resolution | 0.012 % of potential range |
| Measured current resolution | 0.025 % of current range (1 pA on lowest current range) |
| Dimensions | Potentiostat: 121x36x130 ; ECL Cell: 65x39 75 |
| Weight of the instrument in kg | 0.655 |
| Optical detector (OD) | Silicon photodiode with preamp |
| OD Spectra response range | 340-1100 nm |
| OD Peak sensitivity wavelenght | 960 nm |
| OD PGA gain | 0.62 V/nW (310 ecl units/nW) |
-
- DropView 8400M Software
- DropView 8400M
- DropView 8400M is the advanced software for all electrochemical Metrohm DropSens instruments allowing you to perform electrochemical experiments easily and intuitively. It detects the instrument connected automatically and adjusts the menus. Thanks to shortcut buttons and drop-down menus, performing electrochemical instruments is as easy as can be. Key Features:Depending on the specific features of each of the equipments:Easy-to-use and intuitive; Advanced electrochemistry software; Features all main potentiostatic and galvanostatic techniques (including EIS); Includes advanced features for data treatment in corrosion, impedance analysis or hydrogen permeation experiments; Software capabilities for remote connection allowing a multiuser experience; Independent channel configuration or multichannel configuration allowing measurements with several WEs sharing AUX and REF electrodes; Export to any format, save and load in one click your method, curves and measurements; Treat and design the view of your experiment with different options including 3D plot; Use the script command to program routine experiments and the manual script command to create your own electrochemical technique; Automatic control of external devices/systems via PIO configuration; Computer requirements for running DropView 8400M:Compatible with Windows 8, 8.1, 10 or 11. Compatible with Mac OS X , “Mountain Lion” or later (under request).; 8 GB of free RAM space is required; 64-bit (x64) processor. - 16 GB RAM minimum and 32 GB advised.; Screen resolution of 1024 x 768 minimum and 1280 x 1024 advised;
- <p>DropView 8400M is the advanced software for all electrochemical Metrohm DropSens instruments allowing you to perform electrochemical experiments easily and intuitively. It detects the instrument connected automatically and adjusts the menus. Thanks to shortcut buttons and drop-down menus, performing electrochemical instruments is as easy as can be. </p><p>Key Features:</p><p>Depending on the specific features of each of the equipments:</p><ul><li>Easy-to-use and intuitive</li><li>Advanced electrochemistry software</li><li>Features all main potentiostatic and galvanostatic techniques (including EIS)</li><li>Includes advanced features for data treatment in corrosion, impedance analysis or hydrogen permeation experiments</li><li>Software capabilities for remote connection allowing a multiuser experience</li><li>Independent channel configuration or multichannel configuration allowing measurements with several WEs sharing AUX and REF electrodes</li><li>Export to any format, save and load in one click your method, curves and measurements</li><li>Treat and design the view of your experiment with different options including 3D plot</li><li>Use the script command to program routine experiments and the manual script command to create your own electrochemical technique</li><li>Automatic control of external devices/systems via PIO configuration</li></ul><p> </p><p>Computer requirements for running DropView 8400M:</p><ul><li>Compatible with Windows 8, 8.1, 10 or 11. Compatible with Mac OS X , “Mountain Lion” or later (under request).</li><li>8 GB of free RAM space is required</li><li>64-bit (x64) processor. - 16 GB RAM minimum and 32 GB advised.</li><li>Screen resolution of 1024 x 768 minimum and 1280 x 1024 advised</li></ul><p> </p>
- PCS
- 1