µStat 8000P Multi Potentiostat
DRP-STAT8000P
µStat 8000P Multi Potentiostat
vi
DRP-STAT8000P
Tổng quan
μStat 8000P is a portable Multi Potentiostat that can be applied for Voltammetric or Amperometric measurements, being able to perform up to 8 different independent measurements at the same time, including also a multichannel mode that allows you to work with up to 8 working electrodes sharing auxiliary and reference electrode. Li-ion Battery powered, it can be easily connected to a PC via USB or wireless.
Thông số kỹ thuật
| Operating modes | 8x 1 Channel Potentiostat ; 1x 8 Channel Potentiostat |
|---|---|
| PC interface | Wireless; USB |
| Power | Li-ion Battery (6150 mAh) ; USB ; DC charger adaptor compatible (5 V, 15 W) |
| Potential range in volt | ±4 V |
| Maximum current in Ampère | ±80 mA |
| Number of current ranges | 9 |
| Number of current ranges remarks | ±1 nA to ±100 mA |
| Multichannel instrument | YES |
| Maximum number of channels | 8 |
| Maximum number of WE sharing AUX and REF | 8 |
| Potential accuracy | ±0.2 % |
| Current accuracy | ≤0.5 % of current range at 100 nA to 1 mA ; ≤1 % of current range at 10 mA to 100 mA |
| Potential resolution | 1 mV |
| Measured current resolution | 0.025 % of current range (1 pA on lowest current range) |
| External inputs/outputs | 5 Digital Input/Output pins [PIO 1, PIO 2, PIO 3, PIO 4, PIO 5] ; 3 Analog Inputs multiplexing PIO 1, PIO 2, PIO 3 ; 2 Analog Outputs (configurable I-out or E-out) |
| Dimensions | 205 x 75 x 222 |
| Weight of the instrument in kg | 1.6 |
-
- DropView 8400M Software
- DropView 8400M
- DropView 8400M is the advanced software for all electrochemical Metrohm DropSens instruments allowing you to perform electrochemical experiments easily and intuitively. It detects the instrument connected automatically and adjusts the menus. Thanks to shortcut buttons and drop-down menus, performing electrochemical instruments is as easy as can be. Key Features:Depending on the specific features of each of the equipments:Easy-to-use and intuitive; Advanced electrochemistry software; Features all main potentiostatic and galvanostatic techniques (including EIS); Includes advanced features for data treatment in corrosion, impedance analysis or hydrogen permeation experiments; Software capabilities for remote connection allowing a multiuser experience; Independent channel configuration or multichannel configuration allowing measurements with several WEs sharing AUX and REF electrodes; Export to any format, save and load in one click your method, curves and measurements; Treat and design the view of your experiment with different options including 3D plot; Use the script command to program routine experiments and the manual script command to create your own electrochemical technique; Automatic control of external devices/systems via PIO configuration; Computer requirements for running DropView 8400M:Compatible with Windows 8, 8.1, 10 or 11. Compatible with Mac OS X , “Mountain Lion” or later (under request).; 8 GB of free RAM space is required; 64-bit (x64) processor. - 16 GB RAM minimum and 32 GB advised.; Screen resolution of 1024 x 768 minimum and 1280 x 1024 advised;
- <p>DropView 8400M is the advanced software for all electrochemical Metrohm DropSens instruments allowing you to perform electrochemical experiments easily and intuitively. It detects the instrument connected automatically and adjusts the menus. Thanks to shortcut buttons and drop-down menus, performing electrochemical instruments is as easy as can be. </p><p>Key Features:</p><p>Depending on the specific features of each of the equipments:</p><ul><li>Easy-to-use and intuitive</li><li>Advanced electrochemistry software</li><li>Features all main potentiostatic and galvanostatic techniques (including EIS)</li><li>Includes advanced features for data treatment in corrosion, impedance analysis or hydrogen permeation experiments</li><li>Software capabilities for remote connection allowing a multiuser experience</li><li>Independent channel configuration or multichannel configuration allowing measurements with several WEs sharing AUX and REF electrodes</li><li>Export to any format, save and load in one click your method, curves and measurements</li><li>Treat and design the view of your experiment with different options including 3D plot</li><li>Use the script command to program routine experiments and the manual script command to create your own electrochemical technique</li><li>Automatic control of external devices/systems via PIO configuration</li></ul><p> </p><p>Computer requirements for running DropView 8400M:</p><ul><li>Compatible with Windows 8, 8.1, 10 or 11. Compatible with Mac OS X , “Mountain Lion” or later (under request).</li><li>8 GB of free RAM space is required</li><li>64-bit (x64) processor. - 16 GB RAM minimum and 32 GB advised.</li><li>Screen resolution of 1024 x 768 minimum and 1280 x 1024 advised</li></ul><p> </p>
- PCS
- 1