Spectroelectrochemical Raman instrument (638 nm laser)
DRP-SPELECRAMAN638
Spectroelectrochemical Raman instrument (638 nm laser)
en
DRP-SPELECRAMAN638
Feature overview
SPELECRAMAN638 is an instrument for performing spectroelectrochemical Raman measurements. It combines in only one box a laser class 3B (638 nm ± 0.5), a bipotentiostat/galvanostat and a spectrometer (wavelength range 640 – 885 nm and Raman shift 50 – 4370 cm-1) and includes a dedicated spectroelectrochemical software that allows optical and electrochemical experiments synchronization.
Tech specs
| Operating modes | Bipotentiostat; Potentiostat; Galvanostat |
|---|---|
| PC interface | USB |
| Power | 5 V DC |
| Potential range in volt | ± 4V |
| Maximum current in Ampère | ± 40 mV |
| Number of current ranges | 8 |
| Number of current ranges remarks | ± 1 nA to ± 10 mA |
| Number of potential ranges (galvanostat) | 2 |
| Number of potential ranges remarks (galvanostat) | ± 100 mV to ± 1 V |
| Maximum number of channels | 1 |
| Maximum number of WE sharing AUX and REF | 2 |
| Potential accuracy | ± 0.2 % |
| Current accuracy | ≤ 0.5 % of current range at 100 nA to 10 mA |
| Potential resolution | 1 mV |
| Current resolution | 0,11% of current output range |
| Measured potential resolution | 0,012% of potential range |
| Measured current resolution | 0,025% of current range (1 pA on lowest current range) |
| Spectrometer (SPM) Detector | 2D CCD Array, Back thinned TE Cooled |
| SPM Pixels | 1044 x 64 |
| SPM Wavelength range | 640–885 nm |
| SPM Optical resolution | < 4.5 cm-1 |
| SPM Signal-to-noise ratio | 1000: 1 (at full signal) |
| SPM A/D resolution | 18 bit |
| SPM Dynamic range | 85000 : 1 |
| SPM Integration time | 8 ms to 60 min |
| SPM Stray light | < 0,08 % bei 600 nm; 0,4 % bei 435 nm |
| Light Source (LS) wavelength range | 638 ± 0.5 |
| LS Stability | 15 to 45ºC |
| LS Fiber optic connector | FC |
| Dimensions | 25 x 24 x 11 cm |
| Weight of the instrument in kg | 3.6 |
| SPM Fiber optic connector | SMA 905 |
| Spectral line width | < 0.1 nm (typical < 0.08 nm) |
| Output power stability | ± 1% |
| Optical power output | 300 mW |
| Raman shift |
-
- DropView SPELEC Software
- DropView SPELEC
- DropView SPELEC is a Spectroelectrochemical software that controls SPELEC instrument, offering a perfect synchronization of the optical and electrochemical measurements, as well as advanced tools for data treatment.
- <p>DropView SPELEC is a Spectroelectrochemical software that controls SPELEC instrument, offering a perfect synchronization of the optical and electrochemical measurements, as well as advanced tools for data treatment.</p>
- PCS
- 1
-
- DropView SPELEC Software
- DropView SPELEC
- DropView SPELEC is a Spectroelectrochemical software that controls SPELEC instrument, offering a perfect synchronization of the optical and electrochemical measurements, as well as advanced tools for data treatment.
- <p>DropView SPELEC is a Spectroelectrochemical software that controls SPELEC instrument, offering a perfect synchronization of the optical and electrochemical measurements, as well as advanced tools for data treatment.</p>
- PCS
- 1